Często potocznie używa się sformułowania pożyczka konsolidacyjna, ale nie jest to poprawne, ponieważ konsolidacja ma konkretne przeznaczenie – cel.

Czym zatem jest konsolidacja? Najprościej mówiąc jest to połączenie kilku kredytów w jeden. Aby tego dokonać należy w wybranym przez nas banku, zawnioskować o kredyt konsolidacyjny, w którym wskażemy jakie pożyczki i kredyty chcielibyśmy spłacić. W momencie ich spłaty będziemy mieli jedno zobowiązanie. Często banki pozwalają również w ramach kredytu konsolidacyjnego, na dobranie środków finansowych na dowolny cel. Warto przy tym przeanalizować warunki kredytu konsolidacyjnego, które będą różniły się w zależności od banku.

Celem kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie miesięcznego obciążenia naszego budżetu domowego jak i poprawę warunków cenowych np. oprocentowania. Z reguły kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie, niż pożyczki gotówkowe udzielane na cel dowolny.

Kredyt konsolidacyjny, przykład:

Pan Zbyszek ma 3 kredyty:

I z ratą 1347 zł w kwocie 50 tys udzielony na okres 3 lat i oprocentowaniu 13%

II z ratą 455 zł w kwocie 20 tys udzielony na 5 lat i oprocentowaniu 13%

III z ratą 227 w kwocie 10 tys udzielony na 5 lat i oprocentowaniu 13%

Łączne miesięczne obciążeniem Pana Zbyszka wynosi ok 2070 zł. Jeżeli połączylibyśmy wszystkie kredyty w jeden przy założeniu, że oprocentowanie nie uległo zmianie, ale okres kredytowania wydłużymy np. do 10 lat to Pan Zbyszek będzie miał miesięczne obciążenie na poziomie ok 1 194 zł. W tym przypadku wydłużyliśmy jedynie okres kredytowania. Jeżeli jednak bank który wybraliśmy, będzie proponował niższe oprocentowanie, to nasza rata finalnie będzie jeszcze niższa.

Kredyt konsolidacyjny pozwala poprawić nasza płynność finansową w sytuacji, gdy liczba kredytów i ich rat zaczyna nam w znaczny sposób obciążać budżet domowy. Banki zwracają uwagę na ilość posiadanych przez klientów produktów, dlatego konsolidacja zobowiązań będzie miała też pozytywny wpływ, jeżeli w przyszłości będziemy chcieli zaciągnąć kolejne zobowiązanie np. kredyt hipoteczny.

Warto pamiętać aby po skonsolidowaniu swoich zobowiązań, sprawdzić czy nie miały one dodatkowych produktów takich jak np. Ubezpieczenia czy prowizje. Może okazać się, że spłacając te zobowiązania banki będą zobowiązane do zwrotu części środków np. z ubezpieczenia za niewykorzystany okres. W takiej sytuacji otrzymane środki można przeznaczyć np. na nadpłatę zaciągniętego kredytu konsolidacyjnego i tym samym dodatkowo obniżyć miesięczną ratę.

Jeżeli chcieliby Państwo sprawdzić warunki kredytu konsolidacyjnego to zapraszam na spotkanie, na którym będziemy mogli omówić Państwa indywidualna sytuację.