Nie każdego stać aby kupić mieszkanie czy wybudować dom za gotówkę. Dla osób które chcą spełnić swoje marzenie o posiadaniu nieruchomości, rozwiązaniem staję się kredyt hipoteczny. W przypadku tego typu produktu, warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego i dowiedzieć się jakie są warunki kredytu hipotecznego. Od wielu lat pomagamy klientom w uzyskaniu najlepszego rozwiązania. Chcąc kupić nieruchomość spotkamy się z wieloma kwestiami, które należy wcześniej omówić. Dotyczy to np. określenia zdolności kredytowej, warunków cenowych w poszczególnych bankach oraz wpływu jaki na te warunki ma zakup dodatkowych produktów oferowanych przez bank lub ewentualna rezygnacja z ww. produktów. Jest to niezbędne by złożony wniosek zakończył się pozytywną decyzją kredytową a klient był przygotowany na koszty jakie wiążą się z uzyskaniem kredytu.

Ale od początku.

Jeżeli chcemy zakupić nieruchomość warto żebyśmy przeanalizowali jaki planujemy wnieść wkład własny? 10% czy 20%? A może więcej? To istotna kwestia, która wpływa między innymi na warunki kredytu hipotecznego i wybór banku, warunki cenowe, kwotę kredytu, zdolność kredytową jak i całkowity koszt naszego zobowiązania.

Kolejnym krokiem który omówi ekspert kredytowy, będzie analiza zdolności kredytowej. To bardzo istotna kwestia, która ma wpływ na poziom ryzyka całej transakcji. Jeżeli będziemy wiedzieli na jaką kwotę możemy liczyć i do jakiego banku złożyć wniosek, to spada ryzyko niepowodzenia transakcji i tym samym utraty zadatku. Ekspert omówi wytyczne banków dotyczące źródeł dochodu klienta. W szczególności okresu uzyskiwania dochodu z poszczególnych źródeł, innych przy umowie o pracę na czas określony i nieokreślony, innych przy umowie cywilnoprawnej a innych przy działalności gospodarczej. Przybliży również szczegóły dotyczące sposobów obliczania dochodu przez banki, przy uwzględnieniu różnych rodzajów umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz różnych form rozliczania, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Są to kluczowe zagadnienia wpływające ma ostateczny wybór banków, do których zostaną złożone wnioski.

Po omówieniu z ekspertem części finansowej jak i dotyczącej samej nieruchomości będzie można przejść do wyboru banków i ich ofert. Kredyt hipoteczny to rozbudowany produkt dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Czy może skorzystać z nowego programu bezpieczny kredyt 2%?
  • Prowizja. Czy bank pobiera prowizje za udzielenie kredytu czy nie. Czy w zamian za 0% prowizje bak nie wprowadza innego kosztu np. ubezpieczenia, które należy opłacić przed uruchomieniem kredytu, co stanowi niekiedy znaczny koszt dla klienta
  • Ubezpieczenia. Czy bank wymaga dodatkowe zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia na życie lub utraty pracy i na jaki okres? Czy ubezpieczenie musi być zawierane za pośrednictwem banku, czy możemy sami dostarczyć swoją polisę z cesją na bank? Kredyt hipoteczny daje nam różne możliwości w tym zakresie.
  • Ubezpieczenie nieruchomości. To ubezpieczenie warto omówić osobno ponieważ jest to wymóg każdego banku. Dotyczy całego okresu kredytowania, ale w niektórych bankach można dostarczyć swoją polisę z cesją na bank.
  • Oprocentowanie. Omówienie rodzajów oprocentowania. Zalety i wady aby każdy klient mógł sam podjąć decyzję, jaka opcja będzie dla niego najkorzystniejsza.
  • Rodzaj rat kredytowych. Czy będą to raty równe czy malejące?
  • Z jakimi dodatkowymi kosztami oprócz raty kredytu powinien liczyć się klient? Czy koszty te są do poniesienia co miesiąc, czy w innych okresach?
  • Omówienie dodatkowych produktów proponowanych przez banki tzw. crossell
  • Jak wygląda wycena nieruchomości w poszczególnych bankach o której można się więcej dowiedzieć z artykułu który znajda Państwo tu……………

Jak widać kwestii, które warto omówić jest sporo. Warto spotkać się z ekspertem kredytowym i porozmawiać. Z doświadczenia wiem, że przy dobrym ekspercie który wyjaśnia tak wiele aspektów klient czuje się komfortowo a cała transakcja zakupu czy budowy domu przestaje być dla niego tak skomplikowana.