Jednym z chętniej oferowanych przez banki produktów są kredyty lub pożyczki gotówkowe. Rzadko kredytobiorca rozróżnia te dwa produkty. Warto wiedzieć że kredyt gotówkowy Banki udzielają na konkretny cel natomiast pożyczki gotówkowe na dowolny co może wpłynąć na warunki cenowe kredytu / pożyczki jak i wymogi co do przedstawianej dokumentacji.

Jeżeli planujemy zaciągnąć kredyt gotówkowy lub pożyczkę warto rozważyć wykazanie konkretnego celu, ponieważ może to wpłynąć pozytywnie na warunki cenowe. Przykładem będzie kredyt na zakup samochodu. Wnioskujemy wtedy o kredyt bo mamy konkrety cel i w takim przypadku w wielu bankach, możemy otrzymać korzystniejsze warunki cenowe. Pożyczka gotówkowa będzie na cel dowolny. O tym co jest kredytem a co pożyczką warto w ramach kredytu hipotecznego.

Warto przeanalizować jakie mamy dostępne na rynku warunki kredytu gotówkowego np. czy występuje prowizja, czy bank wymaga dodatkowego ubezpieczenia, na jaki okres kredytowania chcielibyśmy zaciągnąć zobowiązanie. Maksymalny okres kredytowania to 10 lat. Taki długi okres ma swoje plusy i minusy. Im dłużej spłacamy kredyt tym więcej musimy oddać. Jeżeli zdecydujemy się na krótszy okres zapłacimy mniej odsetek, ale rata kredytu będzie większa.

Warunki kredytu gotówkowego a oprocentowanie. Tu też jest o czym myśleć. Większość banków oferuje kredyty i pożyczki gotówkowe w zmiennej stopie procentowej ale można znaleźć również oferty ze stałym oprocentowaniem. Co wybrać? Tu nie ma gotowej „recepty”. Decyzja zawsze należy do klienta. Korzyścią jest pewność niezmienności raty, ale jeżeli procentowanie na rynku będzie niższe niż to które mamy w umowie, zapłacimy więcej niż klienci ze zmiennym oprocentowaniem. Wszystko będzie zależało od sytuacji panującej na rynku.

Sam proces wydawania decyzji w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych oparty jest o wiele algorytmów. Decyzje wydawane są znacznie szybciej niż w przypadku np. kredytów hipotecznych. Banki dążą do tego aby maksymalnie skrócić czas ten czas. Czasem odpowiedz uzyskujemy już w kilka minut. W tym procesie bardzo ważny jest „nasz BIK”, czyli historia obsługiwania przez nas zobowiązań kredytowych. Z danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej wynika ile i jakie kredyty i pożyczki posiadamy aktualnie i czy terminowo je obsługujemy. Są tam też dostępne informacje o kredytach, które zostały już spłacone. Jeżeli podsiadamy w „oczach” banków zbyt wiele produktów kredytowych, może to mieć negatywny wpływ na wydanie pozytywnej decyzji. Bardzo duże znaczenie będzie miała też liczba zapytań w BIK o produkty kredytowe. Przy dużej ilości nasza punktacja tzw. Scoring, jest gorszy i może mieć wpływ na wydanie pozytywnej decyzji jak i warunki cenowe.